Alberto Ascari a Ferrari dominují třetí sezóně ve formuli 1

Ital vyhrál každý závod, do kterého nastoupil

Třetí sezóna ve Formuli 1 nám nabízí nezapomenutelné okamžiky, i když ve srovnání s předchozími dvěma roky sestává z méně závodů. V roce 1952 bylo rozhodnuto, že všechny závody Grand Prix se pojedou podle předpisů pro Formuli 2. K nim můžeme přidat Indianapolis 500, která se jede podle pravidel Americké automobilové asociace.

Závod jezdců začíná 18. května a končí 7. září po 8 závodech, vítězem je Alberto Ascari, který jezdí za Scuderii Ferrari. Končí tak dominance Alfy Romeo, jejíž piloti vyhráli první dva světové šampionáty ve formuli 1. Důvodem je možná to, že společnost Alfy nemůže sponzorovat nový vůz a vzdát se závodů. Mimo závod je také British Racing Motors, který připravuje dva vozy, ale před dubnovým závodem ve Valentino Park v Turíně odstoupí. Britům se nepodařilo přilákat loňského šampiona Juana Manuela Fangia jako týmového kolegu Stellinga Mosse, a tak Ferrari zůstává jediným vážným kandidátem na titul ve formuli 1.

Již druhým rokem po sobě je úvodním závodem Velká cena Švýcarska na okruhu Bremgarten v hlavním městě Bernu. Přední jezdec Ferrari Ascari tento závod vynechá, protože se stává prvním Evropanem, který se zúčastní závodu Indianapolis 500 v éře mistrovství světa. Jeho týmoví kolegové Nino Farina a Piero Taruffi tak okupují první dvě místa na startovním roštu. Farina, který většinu závodu vedl, však musel kvůli problému s vozem odstoupit a Tarifi vyhrál závod ve Švýcarsku.

Mezitím v USA Ascari havaroval na Indianapolis 500 a odstoupil s poruchou po 50 kolech, zatímco Bill Vukovich dominoval, ale i on byl po 150 kolech mimo. Zbývá vítězství Troye Rutmana z týmu Kuzma-Offenhauser.

Pak přichází dominance Alberta Ascariho. Ital vyhrál po sobě závod ve Spa, Velkou cenu Francie, závod Silverstone, Velkou cenu Německa na Nürgburgringu, Velkou cenu Nizozemska konanou v Zandvoortu a také nejdůležitější domácí závod Ferrari na trati Monza. Pilot „Scuderie“ tak nenechává v boji o světový titul soupeřům žádnou šanci. A mezi konstruktéry podle očekávání naprosto dominuje „Scuderia Ferrari“ se 7 vítězstvími z 8 závodů a zklamáním pouze na Indianapolis 500.

V Belgii a Francii dominovaly celému víkendu vozy Ferrari. Na stupních vítězů Spa však nechyběl ani jezdec Gordini Robert Manson, zatímco na okruhu v Rouenu obsadili první tři pozice závodníci Scuderie.

Na Silverstone se pro "rudé koně" objevily první problémy, přestože Ascari opět bez větších problémů zvítězil. Nino Farina se nedokázal udržet v bodovaném pásmu, přestože startoval z pole position, a třetí Ferrari s Pierem Taruffim mělo problémy na startu a i přes zotavení skončilo na šestém místě. Pro britské vozy a jezdce je to skvělý den, protože získávají zbytek bodů, přičemž Mike Hawthorn z Cooper-Bristol udělal největší dojem.

V Německu vyhrál Ascari titul a vyrovnal rekord Juana Manuela Fangia v počtu vítězství. Navzdory vzhledu Maserati pokračuje dominance Ferrari, protože Farina také předvádí skvělý závod a další dva jezdci z tohoto týmu se seřadí hned za nimi.

V Nizozemsku a Itálii byla na stupních vítězů opět celá pro jezdce Scuderie, přičemž Alberto Ascari překonal všechny rekordy, které Argentinec Fangio vytvořil v předchozí kampani.

V konečném pořadí jsou na prvních čtyřech pozicích všichni jezdci Ferrari, i když Mike Hawthorne sbírá stejný počet bodů jako Mike Hawthorne.

Sezóna 1952 bude vzpomínaná na neuvěřitelné úspěchy Ascari a Ferrari, které udávaly tón tomu, co mělo přijít v následujících letech, ale také vyzývaly ostatní týmy, aby zvýšily laťku pro mnohem větší konkurenci.