Britská nadvláda: Sezóna 1962 ve formuli 1

V roce 1961 otřásla F1 jedna z nejhorších tragédií v historii tohoto sportu. Uchazeč o titul Wolfgang von Trips of Ferrari zemřel na domácí dráze "černých koní" - Monze. Titul nakonec připadl jeho týmovému kolegovi Philu Hillovi, který se stal prvním americkým mistrem světa. Takže v roce 1962 byly dva otazníky. Jak se Ferrari otřese z tragédie a jak na tom bude celý sport? Odpověď - britská nadvláda!

Hned první start roku v Nizozemsku odhaluje, co se stane do jeho konce. Závod vyhrál Graham Hill s Owen Racing, druhý Trevor Taylor s Lotusem. Dvojité vítězství pro Velkou Británii, i když Hill a Taylor jezdí za různé týmy z ostrova.

Postupně se z výjimky stává trend. V 9 závodech sezóny jsou pouze tři různí vítězové. Jak jako jezdci, tak jako týmy. Graham Hill a Owen Racing vyhráli 4 starty. Jeho krajan Jim Clark a Lotus berou 3 a Australan Bruce McLaren vítězí v Monte Carlu za Coopera. Na konci šampionátu konstruktérů jsou první 4 místa pro britské týmy. Až 6 z 8 bodovaných týmů je také z Albionu. Ale co piloti?

Po vítězství v úvodním kole se Graham Hill dostává do vážné krize. Jen v jednom z následujících 4 závodů vystoupil na stupně vítězů. Jim Clark bere 2 z nich. Pro Grahama následuje úžasná série. Vítězství v Německu a Itálii, stejně jako druhé místo v USA. O titulu je rozhodnuto již před odjezdem paddocku do Jihoafrické republiky na závěrečný start. Hill vyhrál první ze svých dvou titulů a zdálo se, že dal světu jasný signál, že je nejlepším britským jezdcem 60. let (b.a. ačkoli Jim Clark také získal 2 tituly).

Výsledky Ferrari jsou dobré až do prvních 3 startů, ale "červení" dělají na trati další oběť. Mexičan Ricardo Rodriguez usedá do vozu naposledy během Velké ceny Mexika, která není součástí šampionátu. Bezpečnost ve sportu je tak opět postavena pod vážný otazník a budoucnost má za úkol to vyřešit.