Druhý triumf Juana Manuela Fangia ve formuli 1 v roce 1954

Druhý triumf pro Juana Manuela Fangio ve formuli 1 v roce 1954

Pátá sezóna v závodě narušuje dominanci Alberta Ascariho a Ferrari

Poté, co Alberto Ascari získal titul mistra světa formule 1 dva roky po sobě, Argentinec Juan Manuel Fangio ukončil svou dominanci v páté sezóně závodu. Od 17. ledna do 24. října 1954 se jelo devět závodů a Fangio vyhrál závody jako jezdec pro dva různé týmy – Maserati a Mercedes-Benz. K překvapení všech Askari nebyl ani zdaleka schopen soutěžit s mistrem světa z roku 1951. Ital zůstává v průběžném pořadí daleko pozadu, druhý je Fangiův krajan Jose Froilan Gonzalez.

Páté tažení ve formuli 1 zůstane v paměti pro změnu objemu motorů, které jsou nyní 2,5 litru, a také pro vzhled týmu Mercedes. Stalo se tak až ve čtvrtém závodě, Velké ceně Francie, ale týmu to nezabránilo ve vítězství díky Fangiovým schopnostem a jeho skvělému vozu, který byl upraven po problémech, které měl v Silverstone.

Jedním z důvodů úpadku Askariho je změna jeho týmu. Ze „Scuderie Ferrari“ se rozhodl přestěhovat do jiného z nových týmů – Lancie, která mu však nemohla nabídnout vůz do boje o první pozici.

Body se letos také udělují pouze za prvních 5 míst, respektive 8, 6, 4, 3 a 2, a 1 získá jezdec s nejrychlejším kolem. Pokud dva jezdci jedou v závodě se stejným vozem, dělí se o své body bez ohledu na to, kdo jich řídil více.

Poprvé je tragický případ, kdy na trati přišel o život pilot. To je Argentinec Onofre Marimón, který během tréninku před Velkou cenou Německa havaroval se svým Maserati.

Po svém neúspěchu v Argentině o rok dříve Fangio vyhrál závod ve své rodné zemi, i když za jeho Maserati byli tři jezdci Ferrari. 20. června v závodě ve Spa byl Argentinec opět nezastavitelný, tentokrát také zajel nejrychlejší kolo a vedl o 8 před druhým Mauricem Trintignanem s Ferrari.

Po svých vítězstvích v prvních dvou závodech Fangio změnil tým, ale nepřestal vyhrávat. V rámci Mercedes-Benz triumfoval i ve Velké ceně Francie před týmovým kolegou Karlem Klingem. Ascari se poprvé objevil v sezóně, ale ujel méně než kolo, než se jeho auto porouchalo. Trintinyan nezíská body a Fangiův náskok v celkovém pořadí činí 16 bodů.

Pak přichází noční můra pro Mercedes, jehož vozy se na trať v Silverstone nehodí. Fangio však skončil čtvrtý, na stupních vítězů se umístili Onofre Marimone z Maserati, Mike Houthers z Ferrari a vítěz José Froilán González, rovněž ze Scuderie. Po tomto závodě nyní o titul bojují dva Argentinci a rozdíl mezi Gonzalezem a Fangiem je 12 bodů.

Mercedes rychle napravil své chyby a vyhrál závody v Německu, Švýcarsku a Itálii. Fangio je absolutně nekompromisní a nemá problém zajistit si titul do kola před koncem. Argentinec vyrovnal Ascariho rekord šesti výher v jedné sezóně, který Ital vytvořil v roce 1952.

Poslední závod je na okruhu Pedralbes v Katalánsku, kde mercedesy opět nejsou na úrovni. Přesto se Fangio dostává na pódium. Vítězství si ale odnesli Mike Hawthorne s Ferrari a druhý skončil Ital Luigi Musso s Maserati.

S příchodem Mercedesu a mnohem lepšího vozu Maserati byla v roce 1954 konkurence ve Formuli 1 extrémně vysoká. Důvodem je podivné rozhodnutí Alberta Ascariho přejít od Ferrari k Lancii. Pátá sezóna světového šampionátu přesto naznačuje dobré a kuriózní roky, které nás čekají.