Sezóna č. 4 ve Formuli 1: Znovu Ferrari, znovu Ascari!

Sezóna #4 ve Formuli 1: Znovu Ferrari, znovu Ascari!

Navzdory nástupu Maserati a návratu Juana Manuela Fangia obhajuje Ital titul

Čtvrtá sezóna ve Formuli 1 nám opět nabízí závody, kterých se mohou zúčastnit i vozy splňující požadavky Formule 2 Již druhým rokem se Mezinárodní automobilová federace zastavuje u takového rozhodnutí kvůli potížím většiny konstruktérům splnit předpisy pro Formuli 1. Výjimkou je opět americký závod Indianapolis 500, který se opět koná podle pravidel Americké automobilové asociace.

Sezóna číslo čtyři se odehrála mezi 18. lednem a 13. zářím 1953. Jede se devět závodů, které se opět nesou ve znamení dominance Alberta Ascariho a Ferrari. Ital se stal prvním jezdcem, který úspěšně obhájil svůj titul mistra světa. V roce 1952 vyhrál každý závod, do kterého nastoupil, kromě Indianapolis 500, kde byl nucen po 40 kolech odstoupit.

Očekává se, že Scuderia Ferrari bude ve svém čtvrtém tažení ve světovém šampionátu čelit mnohem tvrdší konkurenci Maserati, mezi jejíž řady patří šampion z roku 1951 Juan Manuel Fangio. Argentinec však vyhrál jen jeden ze závodů, zatímco Alberto Ascari triumfoval v pěti a Fangio tak zůstal v celkovém pořadí na druhém místě.

Letošní sezóna bude pamatována také tím, že se poprvé závodí mimo Evropu, s výjimkou Indianapolis 500. Právě Velká cena Argentiny odstartuje kampaň. Do historie se však zapsal jako jeden z nejtemnějších závodů v historii formule 1 poté, co pilot Ferrari Giuseppe Farina vrazil do davu a zabil devět lidí. Samotný závod vyhrál Alberto Ascari a ke zklamání domácího týmu Fangio po 36 kolech odstoupil kvůli problémům s převodovkou. Jeho krajan Jose Froilan Gonzalez byl stále argentinským zástupcem na stupních vítězů poté, co skončil třetí za Ferrari Luigiho Vijoresiho.

Bill Vukovich po svých útrapách v předchozím tažení triumfoval na Indianapolis 500, ale tentokrát na startovním roštu nejsou žádní cizinci, protože se soustředí na nadcházející Velkou cenu Nizozemska za pouhých 8 dní. Na okruhu v Zandvoortu získal Ascari své osmé vítězství v řadě ve formuli 1. Jeho týmový kolega Nino Farina zůstal druhý a Fangio kvůli technickým problémům opět vypadl.

Historie se v Belgii opakuje, ale tentokrát nehoda způsobila, že Fangio ukončil svou účast se zbývajícím kolem, přestože startoval z pole position. Na prvních dvou pozicích jsou opět dvě Ferrari a vítězství si samozřejmě odnáší Ascari.

Ve Francii však Mike Hawthorne připomíná sebe a to, co předvedl loni, byť s nepříliš konkurenceschopným vozem. Jako jezdec Ferrari se postavil na nejvyšší stupínek vítězů, hned za ním Fangio a José Froilan Fonsalez s Maserati. Ascari zůstává po problémech na startu až čtvrtý.

V Británii jsou tyto problémy ponechány stranou a "Silverstone" opět přináší štěstí Italovi. Druhý zůstává Fangio a třetí Farina. Na bodech skončili také Jose Gonzalez a Mike Hawthorne, kteří nedokázali potěšit domácí tým pódiovým umístěním.

Na Nürburgringu získal Giuseppe Farina své první vítězství v sezóně poté, co zabránil Fangiovi a Maserati získat vítězství. Problém s motorem ukončil Ascariho jízdu, ale stále bere jeden bod za nejrychlejší kolo.

Poté, co o rok dříve vynechal Velkou cenu Švýcarska, obhajuje mistr světa s Ferrari titul právě na trati v Bernu, kde je jeho tým více než pozoruhodný. První tři vozy patří Scuderii a Maserati má ještě hodně práce.

Nicméně bylo hotovo a na konci sezóny Fangio získal své první vítězství, což naznačuje, že příští kampaň bude ještě konkurenceschopnější. Stěží by to bylo možné bez nehody, která vyřadila Ascariho ze závodu kolo před koncem, ale Argentinec přesto v roce 1953 poprvé a naposledy triumfoval. Za ním jedou tři jezdci Scuderie Ferrari, aby ukázali, že Monza má svou novou tradici.

Čtvrté sezóně Formule 1 opět dominují Ferrari a Alberto Ascari, ale trendy pro soutěživost se plíživě prosazují. Bohužel i toto tažení provázela jedna z největších tragédií v historii závodů Grand Prix.