Dvacátý třetí vítěz "Zlatého míče" - Kevin Keegan

Dvacet třitěch Vítěz Zlatého míče - Kevin Keegan

První ocenění pro nejlepšího fotbalistu Evropy pro anglického útočníka

Cenu Ballon d'Or pro nejlepšího evropského fotbalistu za rok 1978 získal Kevin Keegan. Po druhém místě v předchozím žebříčku získal cenu o rok později hráč německého Hamburku. V dobách silného německého fotbalu už potřetí za sebou získává cenu pro nejlepšího fotbalistu starého kontinentu hráč bundesligy.

Poté, co v roce 1977 skončil o pouhé 3 body za Alanem Simonsenem, navzdory vítězství v evropském poháru, nasbíral o rok později bývalý útočník Liverpoolu 87 bodů. Na druhého Hanse Krankla z Rakouska má náskok pouhých 6 bodů. Útočník Barcelony získal 81 bodů z hlasování 26 novinářů ze zemí, které jsou členy evropské fotbalové centrály – UEFA. Třetí je Rob Renzenbrink z Anderlechtu, který je zástupcem druhého místa ve Světovém poháru v Argentině téhož roku - Nizozemska.

Boj o nejprestižnější individuální ocenění je opět tvrdý. 22 lidí zařadilo Keegana a Krankla do top 5. Podle 9 lidí si Angličan zaslouží první pozici, podle šesti by měl být druhý, čtyři ho umístili na třetí místo a tři - na čtvrté místo. Pro osm z těch, kteří mají právo volit, by měl vyhrát rakouský útočník, tři věří, že je hoden druhé pozice, osm je také jeho třetí místa, dvě - čtvrtá a jedno páté.

Pětici doplňují dva Italové. Jsou to Roberto Bettega z Juventusu, který nasbírá 28 bodů a Paolo Rossi, stále reprezentující tým Vicenza. Mladý útočník nasbíral 23 bodů. V žebříčku opět nejsou žádní Bulhaři. Kuriózní je také to, že prvním hráčem z vítěze CASH Liverpoolu je již druhým rokem v žebříčku Kenny Dalglish. Skot má jen 10 bodů, se kterými je osmý. Na stejné pozici skončil Alan Simonsen, jehož gólová forma od začátku roku 1978 výrazně klesla.

Ambiciózní tým Hamburgeru neměl v sezóně 1977/78 obzvlášť dobré tažení v Bundeslize, skončil pouze na 10. místě a Keegan po výměně anglického šampionátu za západoněmecký šampionát nezazářil. Kolín nad Rýnem dělá double v zemi, triumfuje s pohárem. Hamburger se neobjevil ani na evropských turnajích, díky čemuž se Keegan stal extrémně překvapivým vítězem Zlatého míče poté, co se jeho rodná země nekvalifikovala na mistrovství světa.

Po velmi silném roce 1977 a double s Liverpoolem se zdá mnohem šokující, že tehdy cenu nevyzvedl. Keegan se však stává pátým Angličanem, který získal cenu z velmi odlišných důvodů. Jeho vedoucí role v Hamburgeru ukazuje obrovský růst na straně Bundesligy. Okamžitě zazáří svou neuvěřitelnou střelou, skvělým driblováním a brutálním zrychlením. Nový Keegan, který hraje v Německu, ukazuje, že může být extrémně užitečný v každé jednotlivé fázi hry. Mimořádně klíčový v obraně, v odebírání míče, budování útoků a samozřejmě jejich zakončování se stal mužem týmu a ne náhodou byl zvolen hráčem číslo jedna pro sezónu na nejsilnějším mistrovství Evropy. v době, kdy. Ačkoli to zdaleka není úspěšné, neexistuje žádný hráč, jehož vliv na jeho tým by byl tak vážný, tak výrazně znatelný.

Druhá v pořadí Krankl znamená její 4 góly ve světovém finále, ve kterém se Rakousko dostalo do druhé skupinové fáze. Pouze Rob Renzenbrink s pěti, který je také třetí v tabulce Ballon d'Or, Peruán Teofilo Cubias, který má rovněž pět branek, a nejlepší střelec mistrovství světa Mario Kempes z Argentiny, vítězové trofeje, končí s více góly. Ano, kdyby cenu mohl dostat Jihoameričan, Kempes by byl nesporným vítězem. Zvlášť když dva jeho góly padly ve finále proti Nizozemsku. Kempes je také nejlepším střelcem LaLigy s 28 góly.

Cena Ballon d'Or se však uděluje pouze hráčům z Evropy, a tak ji v roce 1978 získal Kevin Keegan.