CESTA MLÁDEŽE: Austrálie přebírá F1

Koncem 50. let se svět po děsivé hospodářské krizi způsobené Suezským průplavem postupně stavěl na nohy. Přestože byl sport vždy vnímán jako nezávislý na politických a společenských tématech, nevyhnutelně zanechávají své stopy, dokonce i na něm. Okamžik setřást je přišel v roce 1959. 10. sezona mistrovství světa ve formuli 1 je nepochybně jiná a kdo si na ni vzpomene, potvrdí, že je i napínavější.

Spojené státy poprvé hostily dva závody Formule 1, kromě Indianapolis 500 se jela i Velká cena Spojených států. Závod se koná na trati Sebring na Floridě a je devátým a posledním závodem sezóny.

Uplynulý rok ve formuli 1 byl poznamenán řadou smrtelných nehod. Konstruktéři hledají způsob, jak zvýšit bezpečnost pilotů. Inovace vstupují do závodu mimořádným tempem. Na scéně se objevuje i Cooperův tým, který sází na revoluci ve svém motoru – kompaktní 2,5litrový „Coventry-Climax“. Na startovním roštu je také revoluce. Poprvé v sezóně Formule 1 není mezi jezdci žádný šampión. Pětinásobný mistr světa Juan Manuel Fangio a Mike Hawthorne si zaslouženě odpočinuli. Mladí vstupují.

Již v prvním závodě roku se Cooper-Climaxova práce vyplatila. Bezvadná jízda Jacka Brabhama vynesla na nejvyšší stupínek vítězů. Výhrou Brabham dává silný důkaz toho, čeho hodlá v této sezóně dosáhnout. Závodníci mu ale nehodlají dát titul bez boje. Nejvášnivější do něj vstupují tři jezdci: Jack Brabham, který nastoupil hned při prvním startu, veterán Stirling Moss, který stále čeká na svou hvězdnou chvíli, a Tony Brooks. Jejich výkonnost v sezóně je tak vyrovnaná, že výsledek nechají na závěrečný závod v USA.

Opravdové drama určuje nového mistra světa ve formuli 1. Moss na poslední chvíli odstupuje z rozhodujícího závodu. Jacku Brabhamovi došlo palivo a musel dojet se svým vozem až do cíle, skončil čtvrtý. Třetí skončil Tony Brooks. Bodově je však lídrem Australan Brabham. Titul je pro Austrálii. Mezi konstruktéry je jeho Cooper-Climax nesporným lídrem.