Последният изстрел – най-великият мач на Майкъл Джордан?

.

Това е много повече от просто „последния изстрел“.

На 35-годишна възраст Джордан играе в своя 331-и пореден двубой. Да – макар и на сериозна (особено за времето си) възраст, най-великият баскетболист за всички времена не пропуска нито един двубой от паметното си завръщане в баскетбола през 1995 година. По време на плейофите през 1997/98 Въздушния записва средно по 41.5 минути на двубой и „оперира“ на паркета като робот с неизчерпаема батерия.

Във финалната серия на въпросния сезон Чикаго Булс водят с 3:2 победи, но загуба в мач №6 би коствала много на отбора, защото и той трябва да се проведе в Юта пред най-негостоприемната публика в НБА. Вторият най-важен играч за Чикаго по това време е Скоти Пипън, който има сериозни здравословни проблеми. Нещо повече – контузия в гърба е толкова сериозна, че играе едва 26 минути в мач №6, което пък принуждава Еър Майк да играе 44 минути.

Феновете на Джаз предвкусват победата с невероятен кош на Джон Стоктън от тройката, давайки аванс на домакините 40 секунди преди края. Никой никога обаче не трябва да отписва Джордан.

Веднага след тройката идва бърз кош на №23, а разликата е сведена до 1. В следващото нападение той „краде“ топката от голямата звезда на Джаз – Карл Малоун, и дава финален шанс на своите да вземат мача.

В най-важния момент от сезона Джордан избира да направи всичко сам. С изтичащо време на часовника той прави брутален финт срещу Браян Ръсел току до линията за наказателни удари и стреля – момент, в който цялата зала притихва, а на всички им е ясно – топката ще влезе.

Точно това и става – кълбото преминава през мрежичката, а Юта дори не успява да организира добро нападение. Джордан завършва с 45 точки, 1 асистенция и 1 борба. Статистически, този двубой не би влязъл и в топ 10 на най-добрите му излизания на паркета, но този двубой, в тези финали срещу този отбор прави мача толкова значим – един брилянтен край на една вдъхновяваща кариера (поне до тогава). И кош, който подпечатва наследството му като най-добър в спорта.