ВЕЛИКИТЕ 5 НА ДЖОРДЖ ФОРМАН: Шампион за 2 рунда

След 37 победи от 37 мача Джордж Форман се превръща в едно от най-големите имена в тежка дивизия. Цяло чудо е, че към 1972 г. той не е получил нито един шанс да се бие за световна титла. Американецът премазва всичко по пътя си и нито един от последните му 9 съперника не стига по-далеч от 4-тия рунд. Последните 5 оцеляват едва до 2-рия, който се превръща в емблематичен за Форман. През 1973 г. Големият Джордж най-накрая ще се бие за световния връх. И то срещу една от звездите на категорията – Джо Фрейзър.

Джоузеф също е непобеден на профи ринга. Но някои от успехите му са далеч по-значими. През 1970 г. Фрейзър печели световната титла от Джими Елис. По-късно прави успешни защити срещу гиганти в спорта като Мохамед Али, Боб Фостър и Рон Стандър. Следващият му съперник е Форман. Някой от тях ще загуби за първи път.

Експертите оценяват шансовете на Джордж за победа като 4:1. Но от самото начало той е доминанта сила на ринга. Още в първия рунд Фрейзър пада на пода цели 3 пъти. Всички са в шок. Никой не е очаквал чак такава доминация на Форман. Все пак Джо оцелява до втория рунд.

Почивката не променя кой знае колко. Форман продължава с агресивната атака. Нови 3 нокдауна в рамките на една и съща част и общо 6 за 2 рунда. Съдията няма избор. Пред погледа на публиката в Кингстън (Ямайка) Големият Джордж става световен шампион в тежка категория за първи път в живота си след технически нокаут. За тази цел той прекарва на ринга 5 минути и 26 секунди. В голяма част от това време гледа как съперникът му се бори с болката и се опитва да продължи мача. Фрейзър показва характер, но не показва по-добри боксови умения. Тежка категория има своя нов крал – Джордж Форман.