Dvacátý osmý vítěz "Zlatého míče" - Michel Platini

Dvacet osamůj vítěz Zlatého míče - Michel Platini

První individuální uznání francouzského talentu přišlo v roce 1983

Po extrémně silných letech a časté přítomnosti v žebříčku Zlatého míče obsadil Michel Platini v roce 1983 první pozici. Cenu pro nejlepšího hráče Evropy získává francouzský útočící hráč Juventusu, který se značným náskokem opouští Liverpool Kennyho Dalglishe.

Platini nasbíral 110 bodů z hlasů 26 novinářů, zástupců zemí, které jsou členy evropské fotbalové centrály – UEFA. Z nich 23 ho zařadilo do top 5. Podle 18 oprávněných volit si Platini ocenění zaslouží a zbylých pět ho nechalo na druhém místě. Skotský útočník Liverpoolu Kenny Dalglish zůstává v tabulce druhý s pouhými 26 body, což je úžasný rozdíl. Spor o umístění v první trojce vyhrál vítěz ceny z roku 1977 Alan Simonsen, který se do první trojky dostal jako součást třetího odlišného týmu - dánského Veille. Simonsen je jen bod za Dalglishem na 25. Hvězda Aberdeenu Gordon Strahan je také jen bod třetí. Druhý Skot z první čtyřky má aktiva 24 bodů. Pětici nejlepších doplňuje Felix Magat, který nasbírá 20 bodů.

Do žebříčku je zařazen i exekutor mistra Evropy Liverpool Stoicho Mladenov. Hráč CSKA Sofia má pouhý bod a dělí se o konečné 33. místo s dalšími třemi soupeři, z nichž jedním je mladý talent Werderu Brémy Rudy Föhler. Mladenov svými dvěma góly v odvetném zápase proti Liverpoolu vstupuje na evropskou scénu, a proto se zapsal do žebříčku Zlatého míče.

Vítězem tohoto žebříčku se stal muž, který proměnil Juventus, když přišel do týmu v létě 1982. Bianconeri nezačali sezónu v Serii A nijak zvlášť sebevědomě, ale skončili druzí, 4 body za Římem a 1 před Interem. Nejlepším střelcem šampionátu je právě Michel Platini, který v Calciu skóroval 16krát. Defenzivní fotbal v italské lize je důvodem, proč se Platini stal také nejlepším střelcem ligy před Alessandrem Altobellim z Interu a Domenicem Penzem z Verony, kteří mají každý jen o jeden gól méně.

V pohárovém turnaji, kde přichází jediný triumf Juve, je Platini také velmi klíčový. Francouz skóroval dvakrát v Bari na začátku roku 1983 a skromný tým ze stejnojmenného města se na Staré dámě ukázal jako velmi obtížná výzva a byl poražen 1:2 v součtu, během několika sekund po dosažení prodloužení. ale Platini získává Juve remízu a pořadí. Francouz skóroval i proti Římu ve čtvrtfinálovém střetnutí a ve finále se stal hlavním důvodem triumfu s pohárem. Po porážce 2:0 venku s Veronou na Stadio Marcantonio Bentegodi musí Juventus předvést neuvěřitelný obrat. Brzký gól Paola Rossiho, bývalého držitele Zlatého míče, dal černobílým naději, ale až v 81. minutě vstřelil svůj první gól Platini a poslal zápas do prodloužení. Tam je Francouz vteřiny před penaltami opět přesný a pohár je pro Juve.

Italové hájí čest Itálie i na turnaji o Pohár mistrů evropských zemí. Po nepříliš těžkých podzimních zápasech se Juve střetlo ve čtvrtfinále s Aston Villou, ale v Anglii vyhrálo 2:1 a ve druhém zápase na turínském Stadio Olimpico vstřelil Platini dva góly na konečných 3:1. , se kterou jsou v další fázi „bianconeri“. V semifinále Francouz zabil naděje Widzewa Lodže na senzaci, když ve druhém zápase skóroval na 2:2. Přichází jen minutu poté, co se domácí poprvé v zápase ujali vedení a viděli příležitost k nečekanému obratu. Finále však prohrál s německým Hamburgerem, dalším velkým zklamáním v bohaté historii Juve.

Michel Platini však pokračuje ve svých dobrých výkonech, jak v klubu, tak v reprezentaci. Jako součást týmu hrajícího v Serii A dosáhl osobního evropského vrcholu a ukázal, že může být klíčovou postavou s velkým kreditem a vedoucí rolí. Po třetím místě v roce 1980 a neustálém udržení v čele žebříčku se Platinimu nakonec v roce 1983 podařilo urvat svůj první Zlatý míč.