Двадесет и осмият носител на „Златна топка“ – Мишел Платини

Първото индивидуално признание за френския талант идва през 1983-а година

След изключително силни години и често присъствие в класацията за „Златна топка” Мишел Платини окупира първата позиция през 1983-а година. Призът за най-добър футболист в Европа е за френския атакуващ състезател на Ювентус, който оставя на значителна разлика след себе си Кени Далглиш от Ливърпул.

Платини събира 110 точки от гласовете на 26 журналисти, представители на страни, членуващи в Еврпейската футболна централа – УЕФА. От тях 23-ма го поставят в топ 5. Според 18 от имащите право на вот Платини заслужава наградата, а другите петима го оставят втори. Шотландският нападател на Ливърпул Кени Далглиш остава втори в класацията с едва 26 точки, което е грандиозна разлика. Спорът за позицията в топ три печели носителя на наградата през 1977-а Алан Симонсен, който влиза в призовата тройка като част от трети различен тим – датския Вейле. Симонсен е само с точка по-малко от Далглиш – 25. Звездата на Абърдийн Гордън Страхан също е само на точка от третия. Вторият шотландец в топ четири е с актив от 24 точки. Петицата се допълва от Феликс Магат, който събира 20 точки.

В класацията попада и екзекутора на европейския шампион Ливърпул Стойчо Младенов. Играчът на ЦСКА София има само една точка и разделя последната 33-а позиция с още трима състезатели, един от които е младият талант на Вердер Бремен Руди Фьолер. С двете си попадения в реванша срещу Ливърпул Младенов излиза на европейската сцена и това е причината да попадне в класацията за „Златна топка”.

Победителят в тази класация се оказва човекът, преобразил Ювентус с пристигането си в тима през лятото на 1982-а година. „Бианконерите” не потеглят сезона в Серия „А” особено уверено, но финишират втори, на 4 точки зад рома и на 1 пред Интер. Топреализатор в шампионата е именно Мишел Платини, който се разписва 16 пъти в Калчото. Защитният футбол в италианския шампионат е причината Платини да стане и голмайстор на първенството, изпреварвайки Алесандро Алтобели от Интер и Доменико Пенцо от Верона, които имат само по едно попадение по-малко.

В турнира за купата, където идва и единственият триумф на Юве, Платини също е много ключов. Французинът вкарва два гола на Бари в началото на 1983-а, а скромният тим от едноименния град се оказва много трудно предизвикателство през „Старата госпожа” и е победен с 1:2 общ резултат като във втората среща е на секунди от това да стигне до продължения, но Платини носи равенството и класирането на Юве. Французинът вкарва и на Рома в четвъртфиналния сблъсък, а във финала става основната причина за триумфа с купата. След поражение с 0:2 в гостуването на Верона на „Стадио Маркантонио Бентегоди”, Ювентус трябва да постига невероятен обрат. Ранният гол на Паоло Роси, предишният носител на „Златна топка” дава надежди на „бяло-черните”, но чак в 81-ата минута Платини вкарва първия си гол и изпраща мача в продължения. Там французинът е точен отново секунди преди дузпите и купата е за Юве.

Италианците защитават честта на италия и в турнира за купата на европейските шампиони. След не особено тежки мачове през есента, Юве среща Астън Вила на ¼-финал, но печели още в Англия с 2:1, а на реванша на „Стадио Олимпико” в Торино Платини вкарва две попадения за крайното 3:1, с което „бианконерите” са в следващата фаза. В полуфиналите французинът убива надеждите на Видзев Лодз за сензация, вкарвайки за 2:2 в реванша. Това се случва само минута, след като домакините са повели за първи път в срещата и виждат възможност да стигнат до неочакван обрат. Финалът обаче е загубен от немския Хамбургер, което е още едно голямо разочарование в богатата история на Юве.

Все пак Мишел Платини продължава с доброто си представяне, както в клубния, така и в националния тим. Като част от тим, играещ в Серия „А”, той достига до личния европейски връх и демонстрира, че може да бъде ключова фигура с основна заслуга и лидерска роля. След третото място през 1980-а и постоянното задържане в челото на класацията, Платини най-после успява да грабне първата си „Златна топка” през 1983-а година.