Sedmý držitel Zlatého míče - Josef Masopust

Sedmý vítěz "Zlatého míče" - Josef Masopust

Překvapivý vítěz žebříčku v roce 1962

Cenu pro nejlepšího fotbalistu Evropy 1962 získal Josef Masopust z Čs. Záložník Dukly Praha je prvním ze své země, který přebírá Zlatý míč. Stane se tak v prosinci a Masopust zaznamenává svou 10. sezónu v Dukle neuvěřitelným úspěchem. Je to však dáno především výkonem reprezentace Československa, která se dostala až do finále mistrovství světa v Chile.

Masopust díky mistrovství světa nasbíral do žebříčku nejvíce bodů ze všech – 65, což je o 12 více než Portugalec Eusebio, který se svou Benficou září i na evropských turnajích. Třetí byl Karl-Heinz Rummenigge z Kolína nad Rýnem. Němec nasbírá 33 bodů. Masopustovi dává svůj první hlas celkem 9 z 19 novinářů ze zemí, které jsou členy evropské fotbalové velmoci UEFA. Tři ho umístili na druhé místo, dva na třetí a jeden na čtvrté. Eusebio je nejlepší podle čtyř, pět ho nechá druhé, tři třetí, jeden čtvrtý a dva na posledním místě, což dává bodové aktivum - páté. Mimo trojku zůstává další zástupce ze země, která je součástí bývalého východního bloku. To je Dragoslav Sekularac z Jugoslávie, který hraje za svůj domovský klub Red Star.

Po triumfu Omara Sivoriho v předchozím roce byl prvním zástupcem Serie A, který vstoupil do hodnocení Ballon d'Or v roce 1962, Gianni Rivera, který skončil šestý. A sám Sivori je mimo top 10 s pouhými 4 body. Bulhaři mezi nejlepšími opět nejsou přítomni.

Obrovský vliv na titul měl Masopust, jehož Dukla triumfovala v mistrovství ČSSR o 3 body před druhým Slovanem Nitra. Jedná se o druhý titul týmu v řadě z místního šampionátu. Na turnaji Poháru evropských mistrů se Dukla dostala do čtvrtfinále a prohrála s Tottenhamem, který v další fázi vyřadila budoucí šampionka Benfica s Eusebiem ve svých řadách. Portugalci dovedli „lisabonské orly“ ke druhému triumfu v řadě, ale ukázalo se, že to nestačí na první místo v průběžném pořadí pro „Zlatý míč“.

Mistrovství světa v Chile je pro Zlatý míč poprvé v historii klíčové. Na hřištích v jihoamerické zemi Masopust září, ačkoliv za Československo dává jediný gól. Záložník skóroval ve finále proti Brazílii, aby otevřel skóre na Estadio Nacional v hlavním městě Santiagu, ale Brazílie rychle vyrovnala a poté vyhrála 3:1. Československo se se Seleção střetlo i ve skupinách, kde oba týmy skončily 0:0 a vítězství nad Španělskem stačilo i přes porážku od Mexika do čtvrtfinále. Masopust předvedl velmi silné výkony při úspěších proti mocným týmům Maďarska a Jugoslávie, i když nepatřil mezi střelce.

Josef Masopust je dodnes absolutní legendou fotbalu, byť s nejprestižnějším individuálním oceněním ve fotbale triumfoval další jeho krajan. To je Pavel Nedvěd v roce 2003. Československá čest však ukazuje, že individuální výkon na světovém finále může hrát v takovém ocenění obrovskou roli. Podcenit nelze ani evropskou účast jeho klubového týmu Dukla Praha a šampionát, na kterém startuje, zdaleka nepatří k těm nejsilnějším a v dnešní době je prakticky nemožné spatřit hráče z mistrovství České republiky nebo Slovenska byť jen dostat se mezi 30 nejlepších v pořadí o tuto cenu.