ГОСПОД ДА ПАЗИ КРАЛИЦАТА: БРИТАНСКАТА ДОМИНАЦИЯ ВЪВ Ф1 ЗАПОЧВА

До сезон 1957 г. във Формула 1 се очертава твърде ясна и изявена тенденция. Тя е видна от първите 8 световни шампионата в спорта и финалното класиране в тях. Спортът е доминиран от италианци и аржентинци. И най-вече от южноамериканеца Хуан Мануел Фанджо с неговите 5 титли. Останалите 3 са разпределени между италианците Джузепе Фарина и двете на Алберто Аскари. През 1958 г. ситуацията в спорта рязко се обръща. Италия и Аржентина нямат друг световен шампион и до ден днешен…

Първият старт от сезона е идеалното олицетворение на бъдещите събития. Легендарният Фанджо стартира на домашната си писта в Буенос Айрес от първата позиция и всички очакват той да спечели, въпреки че вече се състезава за аржентински отбор. Нищо подобно… Въпреки че записва най-бързата обиколка в състезанието, накрая аржентинецът остава извън подиума и завършва 4-ти. Победител е Стърлинг Мос, а 3-ти е неговият сънародник Майк Хоутърн. Британската доминация започва! Въпреки че някои от представителите на Острова се състезават за италиански отбори.

Такъв е случаят на Хоутърн, който кара за Ферари. До 5-тия кръг в Белгия роденият в Донкастър пилот изпитва огромни затруднения. Майк не завършва в Монако, а в Нидерландия е 5-ти. Разбираемо той не пътува за САЩ за обичайното състезание Индианаполис 500. След паузата е безкомпромисно постоянен. Само една победа, но и 5 втори места от общо 7 състезания.

Стабилното му каране и редовните проблеми на съперниците му осигуряват първа и последна титла от Формула 1 през 1958 г. По-впечатляващото от сезон 58-ма е друго. Няма италианци, няма аржентинци… Всички 5-ма най-предно класирани в генералното подреждане са от Великобритания. След шампиона с Ферари следват: Стърлинг Мос и Тони Бруукс с Вануол, Рой Салвадори с Купър-Климакс и Питър Колинс с Ферари. Сезонът не се оказва изключение. До 1970 г. във Ф1 титлата печелят единствено британци, австралийци и американци.