GOD SAVE THE QUEEN: BRITSKÉ F1 DOMINACE ZAČÍNÁ

V sezóně 1957 se ve Formuli 1 objevil velmi jasný a prominentní trend. Je to vidět z prvních 8 mistrovství světa ve sportu a konečné pořadí na nich. Sportu dominují Italové a Argentinci. A to především od Jihoameričana Juana Manuela Fangia se svými 5 tituly. O zbývající 3 se dělí Italové Giuseppe Farina a dva Alberto Ascari. V roce 1958 nabrala situace ve sportu prudký spád. Itálie a Argentina dodnes nemají dalšího mistra světa…

První začátek sezóny je dokonalým ztělesněním událostí, které přijdou. Legendární Fangio startoval na své domovské trati v Buenos Aires z první pozice a všichni očekávají, že vyhraje, i když už závodí za argentinský tým. Nic takového... Přestože Argentinec zajel nejrychlejší kolo závodu, nakonec pódium minul a skončil 4. Vítězem je Stirling Moss a třetí je jeho krajan Mike Hawthorne. Britská nadvláda začíná! I když někteří zástupci Ostrova soutěží za italské týmy.

Takový je případ Hawthorna, který jezdí za Ferrari. V 5. kole v Belgii měl řidič narozený v Doncasteru obrovské problémy. Mike v Monaku nedojel, ale v Nizozemsku byl 5. Pochopitelně necestoval do USA na pravidelnou Indianapolis 500. Od pauzy je nekompromisně důsledný. Pouze jedna výhra, ale také 5 druhých míst z celkem 7 závodů.

Jeho solidní jízda a pravidelné problémy jeho soupeřů zajistily jeho první a poslední titul ve Formuli 1 v roce 1958. Další působivější než sezóna '58 byla jiná. Žádní Italové, žádní Argentinci... Top 5 celkově jsou všichni z Velké Británie. Po šampionovi s Ferrari následují Stirling Moss a Tony Brooks s Vanwallem, Roy Salvadori s Cooperem-Climaxem a Peter Collins s Ferrari. Letošní sezóna není výjimkou. Až do roku 1970 vyhráli titul F1 pouze Britové, Australané a Američané.